Lirohet nga qelia ish-deputeti i PS-së Alqi Bllako, SPAK për ORA News: S'jemi dakord

1293
2
4
06.10.2022
Ora News

Ora News

348901724
236000
127861
17.09.2011
Описание видео:

#oranews #alqibllako #spak Vetëm 6 muaj pas arrestimit për skandalin e incineratorëve, ish deputeti i PS, Alqi Bllako ka ritifuar lirinë. Vendimi u dha nga gjyqtarja Irena Gjoka, e cila kishte dhënë më parë edhe vendimin e arrestit për ish-funsionarin socialist. Avokatët e tij kërkuan zëvendësimin e masës arrest me burg në "arrest shtëpie" me argumentin se i pandehuri ka fëmijët sëmurë. SPAK reagoi kundër vendimit duke deklaruar se do ta apelojë atë Gjykata e Posaçme ndryshoi sot (6 tetor) masën e sigurisë për ish deputetin e Partisë Socialist Alqi Bllako, i cili rifiton kështu lirinë vetëm 6 muaj pas arrestimit për skandalin e incineratorëve. Nga "arrest me burg" ish deputeti do të gjykohet në masën “arrest shtëpie”. Vendimi u dha nga gjyqtarja Irena Gjoka, e cila më parë kishte vendosur edhe vendimin për masën “arrest me burg” për ish deputetin, i cili ka paraqitur si arsye problemet shendetësore të fëmijëve. Reagon SPAK Në një reagim për Ora News, SPAK është shprehur kundër këtij vendimi dhe se do e apelojë. "Nuk jemi dakort me vendimin e gjykatës. Nuk ishin kushtet ligjore për ndryshimin e masës së sigurisë. Do ta apelojmë menjëherë” thuhet në reagimin e SPAK, informon gazetarja e Ora News, Keti Banushi. Arrestimi Alqi Bllako u arrestua më 01 prill 2022 për akuzën e shpërdorimit të detyrës dhe korrupsionit me vendim të Gjykatës së Posaçme pas kërkesës së bërë nga prokuroria. Ish deputeti i është drejtuar disa herë gjykatës për ndryshim mase duke sjellë si shkak gjëndjen shëndetësore të tij. Më heret kërkesa i është refuzuar si nga Gjykata e Shkallës së Parë ashtu edhe nga Apeli por ndryshe nga më parë gjyqtarja këtë herë pranoi kërkesën e avokatëve dhe ka vendosur të ndryshoje masën e sigurisë duke e nxjerre Blakon në arrest shtëpi. Sipas SPAK në kohën që mbante postin e sekretarit të Përgjithshëm të Ministrisë së Mjedisit, në bashkëpunim me ish-ministrin Lefter Koka dhe ish-kryetarin e Komisionit të Shpronësimit Pëllumb Abeshi, ata kanë falsifikuar dokumentin në lidhje me sipërfaqen e tokës ku u ndërtua incineratori i Fierit duke i shkaktuar dëm buxhetit të shtetit prej 16 milionë lekësh. Ai dyshohet se, në bashkëpunim me kanë përgatitur dokumentacion të falsifikuar në lidhje me të dhënat e pronës së shpronësuar, për ndërtimin e inceneratorit duke ndryshuar cilësimin nga “arë” në “tokë truall”, duke rritur vlerën e shpronësimit. Po ashtu ai dyshohet se ka favorizuar shoqërinë përfituese të koncensionit, në këmbim “të përfitimeve të parregullta” me një vlerë prej afro 150 mijë dollarë, të cilat kanë shkuar në formën e pagesave të larta mujore për babanë e tij, i punësuar pranë inceneratorit të Tiranës. Po kështu Bllako dyshohet se ka favorizuar biznesmenin Klodian Zoto për ndërtimin e inceneratorit dhe në këmbim ka përfituar një shumë prej 14 milionë lekësh. Për më shumë lexoni në: 🤍🤍oranews.tv/vendi/lirohet-nga-qelia-ish-deputeti-i-ps-se-alqi-bllako-i1059243 Follow Televizionin Ora News Website: 🤍oranews.tv Youtube 🤍bit.ly/2DDddtL Facebook: 🤍bit.ly/2RkUN4s Instagram 🤍🤍instagram.com/oranewstv/ Twitter 🤍twitter.com/OraNewsRTV

Кадры из видео
Lirohet nga qelia ish-deputeti i PS-së Alqi Bllako, SPAK për ORA News: S'jemi dakord
Lirohet nga qelia ish-deputeti i PS-së Alqi Bllako, SPAK për ORA News: S'jemi dakord
Lirohet nga qelia ish-deputeti i PS-së Alqi Bllako, SPAK për ORA News: S'jemi dakord
Lirohet nga qelia ish-deputeti i PS-së Alqi Bllako, SPAK për ORA News: S'jemi dakord
Тэги из видео
Комментарии пользователей:
xhimi xhako
2022-10-07 07:11:12

Qr ku jam keto mediat e tiera pse nuk e raportoin kete lajm kaq ordiner ja ne cfar mut vendi jetoim

Что ищут прямо сейчас
ціни на житло لعب 틴맘 run bike swim nhl Maps independence day wars meli fishy silkeborg vs hjk наличники на окна своими руками fnc 乙4 마원 амримаъруф klipin Double exposed koreyka ���������������� umrah
Похожие видео
06.10.2022
Tv Klan - Lirohet nga burgu ish-deputeti Alqi Bllako | Lajme - News

Tv Klan - Lirohet nga burgu ish-deputeti Alqi Bllako | Lajme - News

17.10.2022
Pse u lirua nga burgu Alqi Bllako dhe a mund të rikthehet në qeli? Flet avokati Spartak Ngjela

Pse u lirua nga burgu Alqi Bllako dhe a mund të rikthehet në qeli? Flet avokati Spartak Ngjela

09.11.2022
Apeli rikthen në burg ish-deputetin e PS, Alqi Bllako - Vizion Plus

Apeli rikthen në burg ish-deputetin e PS, Alqi Bllako - Vizion Plus

06.10.2022
Artan Hoxha nxjerr videon në Opinion: Me Benz të blinduar ndërmjetësohet për një gjobë 500 mijë Euro

Artan Hoxha nxjerr videon në Opinion: Me Benz të blinduar ndërmjetësohet për një gjobë 500 mijë Euro

19.10.2021
Qytetarët denoncojnë

Qytetarët denoncojnë "Iute Credit", përmbaruesit privatë ngrenë alarmin - Vizion Plus

06.10.2022
FAKE OFF- Basti i Çanit/ Ja cili është njeriu që do rrëzojë Ramën brenda PS-së - 6 Tetor 2022

FAKE OFF- Basti i Çanit/ Ja cili është njeriu që do rrëzojë Ramën brenda PS-së - 6 Tetor 2022

06.05.2022
Si sot një vit më parë…!/SPAK rikthen nën hetim dosjen ‘Gërdeci’

Si sot një vit më parë…!/SPAK rikthen nën hetim dosjen ‘Gërdeci’

06.10.2022
“Qenke bilbil nga goja” zaptuesi i pronës del blof me gazetaren

“Qenke bilbil nga goja” zaptuesi i pronës del blof me gazetaren

22.06.2022
Rrëfimi i emigrantit shqiptar i gjymtuar dy vjet më parë nga ushtria greke - (14 Shtator 2004)

Rrëfimi i emigrantit shqiptar i gjymtuar dy vjet më parë nga ushtria greke - (14 Shtator 2004)

06.10.2022
Tv Klan - Lirohet ish-deputeti Alqi Bllako | Lajme News

Tv Klan - Lirohet ish-deputeti Alqi Bllako | Lajme News

07.12.2022
Sulmi ndaj Berishës, Noka: Rama tentoi të eleminojë fizikisht opozitën

Sulmi ndaj Berishës, Noka: Rama tentoi të eleminojë fizikisht opozitën

06.10.2022
Top News - ‘Edhe pse nuk jemi në BE, jemi evropianë’/ Pragë, Rama dhe Rutte zgjerojnë idenë e Macron

Top News - ‘Edhe pse nuk jemi në BE, jemi evropianë’/ Pragë, Rama dhe Rutte zgjerojnë idenë e Macron

06.10.2022
“Di gjë ku e ke Talo Çelën?” Salianji-Çuçit: Nanon e hoqët se kishte lidhje me SHBA

“Di gjë ku e ke Talo Çelën?” Salianji-Çuçit: Nanon e hoqët se kishte lidhje me SHBA

06.10.2022
Top News - Një rend të ri, pa Rusinë! / Evropa mblidhet në Pragë, Borrell: Putin i izoluar

Top News - Një rend të ri, pa Rusinë! / Evropa mblidhet në Pragë, Borrell: Putin i izoluar

08.10.2015
Rama dhe Berisha, bashkë në foltore - News, Lajme - Vizion Plus

Rama dhe Berisha, bashkë në foltore - News, Lajme - Vizion Plus

07.12.2022
“Skadon” Lungomare, projekti miliona eurosh në Vlorë drejt degradimit

“Skadon” Lungomare, projekti miliona eurosh në Vlorë drejt degradimit

03.12.2020
Top News - Micro Credit Albania/ Mashtrim i madh me kreditë e këqija

Top News - Micro Credit Albania/ Mashtrim i madh me kreditë e këqija